על הקליגרפיה הסינית - יפנית

בסינית "אופן הכתיבה" (שוּפָה shufa 書法)
ביפנית "דרך הכתיבה" (שוֹדוֹ shodo 書道)
ובקוריאנית "אמנות הכתיבה" (סוֹיֵה Seoyae 書藝)
קליגרפיה סינית - יפנית
הקליגרפיה הינה אומנות הדגל של התרבות הסינית, הקוריאנית והיפנית מזה אלפי שנים. היא מייצגת את עולמו של המשכיל ואת עולם התרגול וההתמדה.
 
התרגול הרב מביא לשליטה מושלמת במכחול כאילו היה חלק מגופו ומנפשו של המתרגל. ההרמוניה, ה"wa" ביפנית, היא העיקרון עליו מושתת הכתיבה בדיו ומכחול. בתרגול עצמו, יש מימד רוחני ומדיטטיבי ועל כך אומרים במזרח: חשובה הדרך מן התוצאה.
 
למילה הכתובה ולדרך הכתיבה במכחול במזרח יש כוח ויזואלי ואנרגטי. מדובר ביצירה של הרוח: משיכת המכחול מבטאת את נפשו של היוצר המפיח חיים בקו. זהו אמצעי הבעתי להעברת מסר, תחושה ורגש. בשל כך, הקליגרפיה והציור במזרח מהווים המשך ישיר של "אמנות החיים" ומשמשים כלי לרכישת שליטה עצמית מחד אל מול שחרור וספונטניות מאידך.
הקליגרפיה היא אמנות של קווים, חגיגה של אפשרויות הקו. בדומה לריקוד, יש בה מקצב, איזון ותנועה. ייחודה של אמנות סינית–קוריאנית-יפנית זו הוא בכך שהיא נעשית ללא היסוס וחשיבה, אלא בחד פעמיות ובמיידיות משיכת המכחול. היא דורשת אותנטיות והתמסרות לזרימה הפנימית, לתנועה והשינוי - המאפיינים את החיים עצמם. על כן, היא משולה לזרימת החיים: משתנה כל הזמן, ללא תיקון וחזרה.
 
בימי עבר בסין, יכלת הקליגרפיה והציור (יחד עם יכלת נגינה ומשחק השח הסיני - ה"גו") היוו אמת מידה חשובה על פיה נמדד המלומד. אמנויות הקליגרפיה, השירה והציור נקראו "שלוש השלמויות".
 
לקליגרפיה סגולות רבות והיא עדיין משמשת חלק ניכר מהתרבות והאסתטיקה של המזרח. היא חלק בלתי נפרד מן העיצוב היפני, הקוריאני והסיני ומומחי הפנג שואי עושים בה שימוש רב. העיסוק בה הופך יותר ויותר פופולרי במערב וההתעניינות בה רבה.
קליגרפיה סינית - יפנית
סגולות הקליגרפיה:
 
הקליגרפיה הסינית - יפנית הנה אחת מאומנויות ה"דרך" במזרח. כלומר: התועלת נמצאת בתרגול עצמו ולא בחיפוש אחר תוצאה (נקראת ביפנית: shodo – "דרך הכתיבה"). זהו ייחודה על פני הקליגרפיה המערבית אשר עיקר מטרתה להגיע לתוצאה של כתיבה יפה או כתיבה תמה.
התנועה בעת הכתיבה במכחול הסיני, הטבול בדיו שחורה, על נייר סיבים לבן, משפיעה על הכותב וטומנת בחובה התבוננות פנימית ומדיטציה המביאה לרוגע  ושלווה, שיפור יכלת הריכוז, שיפור יכלת ההתבוננות והקואורדינציה, שליטה ומיקוד עצמי, פיתוח הרמוניה ואיזון פנימי.
הקליגרפיה, הכתיבה בדיו ומכחול, משמשת עבור המתרגל כלי להתפתחות אישית ולהעצמה פנימית.
 
ייחודו של הכתב הסיני - יפני
 
הכתב הסיני (אשר "אומץ" על ידי היפנים), הנו הכתב היחיד בעולם שנשאר עד ימנו כתב ציורי. לעומת כתב פונטי המורכב מאותיות, כל מילה בכתב הסיני ובכתב היפני היא סימנית מצויירת המעבירה את מהות המילה דרך הציור. בכך, הכתב מכבד את המילה ומזכיר לכותב ולקורא את משמעותה העמוקה.
למילה הכתובה ולדרך כתיבתה במכחול ודיו במזרח יש כוח ויזואלי ואנרגטי. הסינים טוענים כי הכתב שלהם הוא אלוהי בגאוניותו ומאמינים כי עצם כתיבת הסימניות והטקסטים מביאה להטמעת משמעותם אצל הכותב ולהפצתם אצל הקורא. לכן, הכתיבה בדיו מהווה חלק ניכר מהאסתטיקה היפנית והסינית, היא "מקשטת" את הנוף ונעשה בה שימוש רב בקרב מומחי ומעצבי הפנג שואי.
לפרטים נוספים ולהרשמה, אנא התקשרו: 054-7891291